WordPress Child Tema Nedir? Çocuk Teması Oluşturma

  • 29 Mayıs 2018

WordPress Child Tema Nasıl Oluşturulur ? Gelin beraber inceleyelim 🙂

WordPress web siteniz için bir tema kullandığınızda, ilerleyen zamanlarda tema geliştiricileri tarafından güncelleme yayınlanacaktır. Bu güncellemeler hem temanın gelişmesi açısından, hemde optimize edilmesi açısından önemlidir.

Haklı olarak sizde temanızı güncelleyeceksiniz. Ama bu zamana kadar tema üzerinde bir çok değişiklik yaptıysanız, bütün yaptığınız değişiklikler ortadan kaybolacaktır.

Temanız üzerinde haftalarca, aylarca uğraşıp yaptığınız değişikliklerin bir anda ortadan kaybolmasını istemezsiniz değil mi. İşte bu duruma maruz kalmamak için WordPress için Child tema kullanıyoruz. Esas ana temaya “ebeveyn” tema derken child temaya ise “çocuk” teması diyoruz.

Adından da anlaşılacağı üzere, WordPress çocuk temaları “ebeveynleri” ile yakından alakalıdır. Child temaları üzerinden yaptığınız işlemler ile gerçek temanız güncellense bile sizin sitenizde herhangi bir değişiklik veya bozulma olmayacaktır.

Bu makalede, WordPress çocuk temalarının ne olduğu, neden önemli oldukları ve nasıl (hem manuel hem de eklentilerle) kendi temalarınızı oluşturabileceğiniz hakkında konuşacağız.

WordPress Çocuk Teması Ne İşe Yarar ?

Özetle WordPress child temaları, web sitenize özelleştirme yapmak için daha istikrarlı bir seçenektir. Ayrıca, WordPress’in çocuk temaları kurmak basittir. Basit kaynak kodlarıyla uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, kendi siteniz için bir çocuk teması hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz aşağıdaki basit adımları okuyun.

Eklenti ile WordPress Child Tema Nasıl Yapılır ?

Child Theme Configurator eklentisini yükleyin ve aktifleştirin. Daha sonra ayarlarınızı yapabilirsiniz. Eklentinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, eklentinin rehber videolarını izleyebilirsiniz.

Umarım bu yazı WordPress Child Tema oluşturma hakkında aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen geçerli bir e-posta adresi giriniz. Doğrulama bağlantısı gönderilecekir..